Organizacja i organy jednostki oświatowej
PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI
Przedszkole Miejskie nr 16 w Toruniu realizuje cele i zadania określone w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017, poz. 59) oraz przepisach wydanych na jej podstawie.
Przedmiotem działalności przedszkola jest działalność edukacyjna, wychowawcza i opiekuńcza. Przedszkole wspomaga rozwój i edukację dzieci zapewniając im możliwość wspólnej zabawy i nauki w bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb i możliwości rozwojowych warunkach.
Przedszkole realizuje programy wychowania przedszkolnego oraz programy własne, zgodne z Podstawą programową wychowania przedszkolnego.
Wychowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci w wieku od 3 do 6 lat oraz starsze posiadające odroczenie wydane na podstawie opinii i/lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Dzieci 6-letnie są zobowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.
…
ORGANY PRZEDSZKOLA
Organami Przedszkola Miejskiego nr 16 w Toruniu są:
- Dyrektor
- Rada Pedagogiczna
- Rada Rodziców
ad. 1. Kompetencje Dyrektora znajdują się w Ustawie o systemie oświaty oraz Statucie Przedszkola
ad. 2. Kompetencje Rady Pedagogicznej znajdują się w Ustawie o systemie oświaty, a dookreślone są w postaci szczegółowych kompetencji w Statucie Przedszkola, w części dotyczącej szczegółowych kompetencji organów przedszkola oraz w Regulaminie Rady Pedagogicznej.
W skład Rady Pedagogicznej w roku szkolnym 2024/2025 wchodzą:
- mgr Jolanta Katarzyna Szkopińska – dyrektor, nauczyciel dyplomowany
- mgr Magdalena Baińska – nauczyciel początkujący
- mgr Marlena Buze – nauczyciel dyplomowany
- mgr Elżbieta Chmielewska – nauczyciel dyplomowany
- mgr Wanda Doering-Czyrzniewska – nauczyciel dyplomowany
- mgr Izabela Kahl – nauczyciel mianowany
- mgr Karolina Kulińska – nauczyciel początkujący
- mgr Iwona Malcahn – nauczyciel dyplomowany
- mgr Grażyna Nawrocka – nauczyciel początkujący
- mgr Elżbieta Niewiadomska – nauczyciel dyplomowany
- mgr Ewa Nornicka – nauczyciel dyplomowany
- mgr Natalia Trejderowska – nauczyciel początkujący
- mgr Marta Zalewska – nauczyciel dyplomowany
- mgr Agnieszka Żurawska – nauczyciel dyplomowany
- mgr Wiesława Cwynar – nauczyciel dyplomowany
- mgr Izabela Kalisz – nauczyciel mianowany
- mgr Oliwia Kędzierska – nauczyciel początkujący
- mgr Aleksandra Szymańska – nauczyciel początkujący
- mgr Magdalena Wasilewska – nauczyciel dyplomowany
ad. 3. Kompetencje Rady Rodziców znajdują się w Ustawie o systemie oświaty, dookreślone są w postaci szczegółowych kompetencji w Statucie, w części dotyczącej szczegółowych kompetencji organów przedszkola oraz w Regulaminie Rady Rodziców.
W skład rady rodziców wchodzą: po 1-2 przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców danego oddziału. W zebraniach rady rodziców może brać udział z głosem doradczym dyrektor przedszkola lub inne osoby zaproszone przez przewodniczącego za zgodą lub na wniosek członków rady rodziców. Z dobrowolnych składek w wysokości 30 zł miesięcznie, finansowana jest większość atrakcji dla wychowanków, w postaci przedstawień teatralnych, wycieczek itp.
Prezydium rady rodziców w roku szkolnym 2024/2025:
- Magdalena Wrzeszcz – przewodnicząca
- Ilona Bruchwałd – wiceprzewodnicząca
- Michalina Żółkiewska – sekretarz
- Dorota Czech – skarbnik
ZASADY FUNKCJONOWANIA PLACÓWKI
Przedszkole Miejskie nr 16 w Toruniu jest placówką publiczną, nieferyjną, zapewnia dzieciom bezpłatną opiekę, wychowanie i nauczanie przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 16:30. Przedszkole przyjmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
W przedszkolu funkcjonuje 6 oddziałów: 4 ogólnodostępne, 1 integracyjny oraz 1 specjalny dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących.
Liczba dzieci w oddziale – 25, maksymalna liczba dzieci w przedszkolu – 128.
Placówka funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych z organem prowadzącym.
Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola i zaopiniowany przez radę pedagogiczną. Arkusz organizacyjny zatwierdza organ prowadzący przedszkole.
Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).
Zasady funkcjonowania przedszkola są ujęte w Statucie PM16.